ABDULAZİZ EL-HEKİMGÜNÜMÜZ ALİMLERİIRAK

ABDÜLAZİZ EL-HEKİM

1589700

Başta Irak olmak üzere Şia dünyasının son bir asırlık tarihinde önemli  bir rol ifa etmekte olan Hekim ailesinin temsilcisi ve  Merhum Ayetullah-il Uzma Muhsin Hekim’in  hepsi de alim ve müçtehid 9 oğlundan en küçüğü olan  Seyyid Abdülaziz Hekim 1949 yılında kutsal Necef şehrinde dünyaya geldi.  Ailenin öteki üyeleri gibi dini ilimler tahsiline Necef şehrinde başlayan ve daha ilk gençlik yıllarında  İslami mücadeleyle tanışan  Seyyid Abdülaziz, Hekim ailesinden şehid olan 60’a yakın kişiden  onlarcasının şehadetine tanık oldu. Hunhar Baasçı rejime karşı mücadele halindeyken  İran’da İmam Humeyni(ra) önderliğinde İslam İnkılabı zafere ulaştı ve  varlığını tehlikede gören  Baasçı Saddam rejimi İslami hareketin önderlerine karşı acımasız bir katliam başlattı ve Hekim ailesinin önde gelenleriyle birlikte  Ayetullah Muhammed Bakır  es-Sadr gibi düşünürleri şehid etmeye başladı.

İşte böyle bir ortamda büyük kardeşi  Şehid Muhammed  Bakır  ile birlikte  1980 yılında İran’a hicret etmeye muvaffak oldan Abdülaziz Hekim,  İran’da bulunduğu 23 yıl boyunca başta abisi olmak üzere Irak ulemasının önde gelenleriyle birlikte  1982 yılında Irak İslam İnkılabı Yüksek Meclisi’nin kurulmasında yer aldı.

Saddam rejiminin yıkılışına kadar bir an mücadeleden geri durmayan merhum Abdülaziz Hekim, Bedir tugaylarının kurucusu ve komutanlarından biri olarak 1990 yılında Irak genelinde başlatılan kıyamda  büyük bir rol üstlendi. Saddam rejiminin 2003 yılında devrilmesinden hemen sonra  Şehid Muhammed Bakır Hekim ile birlikte Irak’a döndü ve Bağdat’a yerleşti. Aynı yıl içerisinde  Irak İslam İnkılabı Yüksek Meclisi’nin lideri Muhammed Bakır Hekim’in  Necef şehrinde  bir Cuma namazı sonrası şehid edilmesinden  sonra bu meclisin liderliğine seçilen Abdülaziz, yeni Irak  anayasanın tedvini ve anayasal kurumların oluşturulmasında etkin bir rol ifa etti. Anayasal kurumların oluşturulması sürecinde yapılan seçimlerde  başta Irak’lı Şiiler olmak üzere bu ülke Müslümanlarının vahdeti doğrultusunda Birleşik Irak İttifakı’nı oluşturan ve başkanlığına seçilen Merhum Abdülaziz Hekim işgalcilerin laikleri işbaşına  getirme doğrultusundaki komplo ve çabalarını böylece etkisiz hale getirdi.

İlk seçimde Irak Meclisi’nde çoğunluğun ve ardından başbakanlık gibi en önemli kurumun ele geçirilmesinde baş rolü oynayan Seyyid Abdülaziz Hekim, işgalcilere karşı sivil direniş ve mücadelede eşsiz bir konuma sahipti.

Son aylarda akciğer kanseri tedavisi görmesine rağmen bir an mücadeleden geri durmayan merhum Abdülaziz Hekim daha  fani dünyadan göçüşünden iki gün önce 10’a yakın İslami ve milli grubun katılımıyla Irak Ulusal İttifakı’nın kurulduğunu açıklamış ve ardından tedavisini sürdürmek  amacıyla  Tahran’a gitmişti.

Ömrünü ilayı kelimetullah, Irak halkının özgürlüğü ve adaletin yerleşmesi için harcayan; mücadeleye katıldığı ilk yıllardan ömrünün son anlarına kadar bir an bile velayet-i fakih çizgisinden ayrılmayan ve bununla iftihar eden Hüccetül İslam vel Müslimin Seyyid Abdülaziz Hekim’e Alemlerin Rabbinden  rahmet ve mağfiret diler, ceddi Resulullah’la(sa) mehşur etmesini niyaz ederiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı