SEYYİD ALİ HAMANEY

REHBER SEYYİD ALİ HAMANEY VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ-4

110264

Hz. İmam Ali (a.s) muttakilerden söz ederken: “Onlar hakkı her ortamda dile getiren ve kınayanların kınamasına aldırış etmeyenlerdir” şeklinde buyurmuştur. Evet ilahi insanlar ve rabbani alimler karşılarındaki insanlar kim olurlarsa olsunlar onların hidayetini murat eden ve kurtuluşlarını arzulayan insanlardır.

Rehberlik Uzmanlar Meclisi üyesi Hüccetü’l İslam ve’l Müslim’in Ka’bi şöyle anlatıyor: Pakistan’ın öldürülen eski başbakanı Benazir Butto, Ayetullah Hamaney ile görüşmeye geldiğinde, hicabından dolayı kendisine itirazlarımızı bildirmiş ve hatta onun için rehberle görüştüğünde baş ve bedenini örtmesi için bir çarşaf vermiştik. Rehber daha görüşmesinin başında öğüt etmeye başlayarak şöyle buyurdu: “Kızım, sen İslam’ın kızısın, sen Emirü’l Mümin’inin kızısın, sen Ehl-i Beyt’in kızısın, sen Kur’an’ın kızısın, sen Müslümansın, sen Şia’sın.”Bu şekilde rehber konuşmasına devam ediyordu. Öyle ki Benazir Butto hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı.

Hem ağlıyor hem de konuşuyordu: Sizden bir ricam var. Ricam şu ki kıyamet günü bana şefaat ediniz. Rehber anında şöyle buyurdular: Şefaat Muhammed ve Al-i Muhammed’e mahsustur. Bu dünyadaki en üstün şefaat yaşam ve meramınızı Ehl-i Beyt’e göre uyarlamanız olmalıdır. Kendi inanç ve şiarınız olan müslümanlığınızı kaybetmeyin ve din elbisesinden dışarı çıkmayın”

İnsan irfani konum ve kavramlarda kalbinin kapısını masivellaha/Allahtan başkasına kapatıp, başkasını kalbinden uzaklaştırıp kalbi, kalbin sahibi Allah’a has kıldığı zaman Allah’ın inayet ve lütfuna mazhar olur ve karşılaştığı tüm zorluk ve sıkıntılarda Allah ona çıkış yollarını gösterir. Mevlanın inayetine mazhar olanlar hem yaşadıkları zaman ve hem de dünyadan ayrıldıkları zaman birçok alanda faydalarını manevi nurları ile etraflarına saçarlar. Allah’tan başkasına kalp kapısını kapatanlar inanlar için ilahi bir nimettirler. İnananların bu nimetlere kadir şinas olmaları gerekir. Aksi olursa şayet insan ilahi nimete aykırı davranmış olur.

Ayetullah Hamaney’in kalp kapısını başkasına kapatarak Allah’tan aldığı yardımlardan bir tanesini aziz rehberin cesur ve takvalı bir askeri olan Seyyid Hasan Nasrallah şöyle anlatıyor:

“Bir defa Lübnan Hizbullah hareketi şurasıyla birlikte Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in yanındaydık. Hizbullah’ın zor günleriydi ve çok sıkıntı yaşıyorduk. Şerm-uş Şeyh konferansı düzenlenmiş ve Hizbullah’ın ortadan kaldırılması için tüm komplolar kurulmuştu.

İslam dünyasının aziz rehberiyle görüştüğümüz sırada, rehber bize ümit vererek şöyle buyurdular: “Siz zafer kazanacaksınız” bu tür şeyler çok önemli değil. Sonra şöyle devam etti: Ben, ülke idaresi konusunda sıkıntı çektiğim ve hiçbir çıkış yolu bulamadığım durumlarda dost ve yakınlarıma hazırlanın Cemkeran’a gidiyoruz, diyorum. Kum’un yolunu tutuyor ve Cemkeran Camisine doğru yol alıyoruz. Orada imam Mehdi (a.f) ile dertleşip, sorunları arz ettikten sonra; ben orada gayıptan bir elin bana yol gösterdiğini hisseder, orada ne yapmam gerektiği hususunda karar alır ve aldığım kararı pratiğe dökerim ve sorunlar bu şekilde hallolur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı