AHMET HUMEYNİİRANÖRNEK ŞAHISLAR

SEYYİD AHMED HUMEYNİ(RA)’NİN HAYATI

ahmedhumeyni-1

Seyyid Ahmed Humeyni 1945 yılında Kum’da dünyaya gelmiştir. 1995 yılında Tahran’da vefat etmiştir.

Seyyid Ahmed Humeyni, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(saa)’in torunlarından olup İslam Çağının Habercisi merhum İmam Humeyni(ra)’nin en küçük oğludur.

Ahmed Humeyni, 4 Kasım 1979 günü başlayan ve 404 gün süren Büyük Şeytan Amerika’nın Tahran Büyükelçiliği baskınının arka plan yöneticilerinden birisidir.

Ahmed Humeyni devrimden önceki dönemlerde de olduğu gibi İmam Humeyni’nin vefatına kadar İmam’ın danışmanı gibi çalışmış ve yapılacak işleri organize etmiştir.

Ahmed Humeyni, babası İmam Humeyni’yi mücadelesinde hiç yalnız bırakmadı.

İmam Humeyni’nin ifadesiyle, sadık bir danışman, inkîlab için yılmaz bir mücadeleci olarak yaşam sürdü.

Şah döneminin şiddetli baskısı altında, babası İmam Humeyni’nin gerek Necef ve gerekse de Türkiye’deki sürgün dönemlerinde birlikte oldu. İmam Humeyni’nin sürgün dönemi bittikten ve Tahran’a döndükten sonra da yalnız bırakmadı. Geniş imkânlara sahip olmasına rağmen, sade bir yaşamı vardı. Emanet ehli ve fedakâr idi.

İmam Humeyni’nin vefatından sonra, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi İmam Ali Hamaney’in en büyük destekçisi olarak her daim yanında bulundu.

Ahmed Humeyni, 1993 yılında işbirlikçi Filistin yönetimi ile Siyonist rejim İsrail arasında imzalanan sözde barış anlaşmasına sert tepki göstermiş ve “İmzayı atanlar İslam Dünyasına ve Filistin halkına ihanet etmek için can atmaktadırlar” demiştir.

1995 yılının Şafakta On Gün kutlamalarında milyonluk İran halkına hitap ederken büyük bir coşkuyla “Amerika’ya Ölüm” demiş, milyonluk dinleyiciler hep bir ağızdan bir çağlayan olup Amerika’ya Ölüm nidalarıyla akmıştır. O yılki kutlamalar özellikle Amerikan basınında geniş yer bulmuştur.

Ahmet Humeyni’nin 3 oğlu vardır. En büyük oğlu Hasan Humeyni’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı